Kategorie
Menu

Kategorie

Czujniki bezpieczeństwa – o czym musisz pamiętać?

Opublikowany : 2020-01-23 09:30:16
Kategorie : Aktualności

Czujniki bezpieczeństwa – o czym musisz pamiętać?

Czujniki bezpieczeństwa to urządzenia informujące o pojawieniu się zagrożenia. Czujniki te stanowiąc część całego systemu dozorowego pośrednio również zapobiegają rozprzestrzenianiu się zagrożenia, takiego jak np. pożar. Dzisiaj czujniki są standardem wyposażenia budynków publicznych, jednak coraz częściej pojawiają się również w domach i mieszkaniach. Jakie wyróżniamy rodzaje czujników bezpieczeństwa? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Rodzaje czujników bezpieczeństwa

Podziału czujników bezpieczeństwa dokonuje się zwykle przez kryterium rodzaju wykrywanego zagrożenia. Dzisiaj powszechnie stosuje się kilka rodzajów czujników. Najpopularniejsze i często obowiązkowe w budynku, są czujniki dymu, których zadaniem jest sygnalizacja o wystąpieniu pożaru, znajdującego się we wczesnej fazie. Czujniki te dają szansę na szybką reakcję, która pozwoli ugasić pożar lub przynajmniej w porę się ewakuować. Obecnie czujniki dymu stosuje się już nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, czy też w budynkach przemysłowych, ale także w blokach mieszkalnych. Inne powszechnie wykorzystywane urządzenia sygnalizujące zagrożenie to czujniki czadu. Zaleca się korzystanie z nich w każdym budynku, w którym występuje instalacja gazowa. Nieodłącznym elementem wielu systemów alarmowych jest natomiast czujnik ruchu/obecności (PIR). Jego zadaniem jest zwykle włączenie sygnału alarmowego po wykryciu ruchu w określonej strefie. Inne popularne czujniki bezpieczeństwa to:

        czujniki gazu

        czujniki temperatury

        czujniki zalania

        czujniki ciśnienia

czujnik czadu i gazu orno

Jak stosować czujniki bezpieczeństwa?

W zależności od typu budynku, jego cech charakterystycznych, a przede wszystkim przeznaczenia, ustala się, które czujniki bezpieczeństwa należy bezwzględnie zainstalować. Na tej podstawie ustala się również liczbę czujników oraz ich rozmieszczenie.

 

Ponadto, niezbędna jest odpowiednia konserwacja czujników oraz kontrola ich działania. Obowiązkowe jest regularne wykonywanie legalizacji sprzętu, w celu zyskania pewności, co do jego poprawnego działania. Okres, w którym należy wykonać legalizację, wskazuje Dokumentacja Techniczno-Ruchowa. Legalizacja czujników dymu czy jakichkolwiek innych polega na sprawdzeniu reakcji na zadany próg zadziałania.

W jaki sposób czujniki wpływają na bezpieczeństwo ?

Wyróżniamy dwa rodzaje czujników. Pierwszy z nich to czujniki autonomiczne, które alarmują nas, gdy wykrywają zagrożenie. Najczęściej robią to poprzez głośny sygnał dźwiękowy. Jednak istnieją również czujniki, które stanowią nieodłączne elementy całych systemów dozorowania. W takim przypadku czujniki dymu czy jakiekolwiek inne, nie tylko alarmują o wystąpieniu zagrożenia, ale również dają sygnał do wdrożenia odpowiedniego scenariusza działań. System może przejąć kontrolę nad rozmaitymi urządzeniami czy też elementami wyposażenia budynku. W razie potrzeby między innymi otwiera lub zamyka okna, reguluje siłę działania wentylacji czy też włącza urządzenia alarmowe.

Udostępnij tę treść