Kategorie
Menu

Kategorie

Jak stworzyć skuteczny system alarmowy?

Opublikowany : 2022-07-27 13:35:14
Kategorie : Porady

Jak stworzyć skuteczny system alarmowy?

System alarmowy to coraz częściej spotykany element wyposażenia prywatnych domów i mieszkań, ale też firm, przedsiębiorstw, fabryk czy biur. Ochrona dóbr materialnych intelektualnych, a także dbałość o zdrowie i życie mieszkańców oraz pracowników to kluczowe kwestie, jakie przyświecają właścicielom posesji decydującym się na montaż systemu alarmowego. Aby pełnił on zamierzone i powierzone mu zadania, a tym samym gwarantował poczucie bezpieczeństwa, musi być odpowiednio zaprojektowany, a następnie zamontowany. Montaż systemu alarmowego możemy powierzyć fachowej firmie monitoringowej, ale też możemy wykonać to samodzielnie. Warunkiem jest jednak dokładne jego zaplanowanie, skompletowanie niezbędnego osprzętu, a także dokładny i precyzyjny montaż. Zatem, jaki monitoring domu wybrać? Jakie systemy alarmowe do domu i do firmy sprawdzą się najlepiej i jak montować system alarmowy, aby skutecznie chronił naszą posesję? Rodzaje systemów alarmowych

Istnieje kilka rodzajów systemów alarmowych różniących się specyfiką działania oraz ochrony. Wyróżniamy:

  • Systemy antywłamaniowe

  • Systemy antynapadowe

  • Systemy przeciwpożarowe

  • Systemy telewizji dozorowej

  • Systemy kontroli dostępu

To, jaki rodzaj systemu alarmowego wybierzemy i zamontujemy, zależy przede wszystkim od wielkości obiektu, specyfiki jego użytkowania, a także wymagań, jakie względem alarmu mamy.

zestaw orno

Jak działają systemy alarmowe?

Sercem całego systemu jest centrala, która zbiera i przetwarza sygnały, dochodzące do niej z czujników. To centrala uruchamia alarm i wysyła informacje o naruszeniu danej strefy do właściciela domu, na policję lub do firmy monitorującej posesję. Dobór odpowiedniej centrali powinien więc być kluczowym punktem podczas kompletowania osprzętu do systemu alarmowego. Kolejne jego elementy to czujniki. Tutaj jest wiele opcji do wyboru, dlatego tak ważny jest wcześniejszy plan instalacji. Do wyboru mamy bowiem wiele różnych czujników:

  • Czujniki magnetyczne - najczęściej stosowane w drzwiach i oknach, sygnalizują o ich otwarciu lub wyważeniu.

  • Czujniki akustyczne - informują np. o stłuczonym szkle.

  • Czujniki podczerwieni PIR - wykrywają promieniowanie cieplne, informują, gdy w pomieszczeniu pojawi się obiekt o temperaturze wyższej niż otoczenie.

  • Czujniki dualne - posiadają dwa detektory - detektor podczerwieni oraz mikrofal.

  • Czujniki dodatkowe - czujniki gazu, czadu, zalania - zapewniają dodatkową ochronę przed niechcianymi zdarzeniami

Kolejnym elementem, niezbędnym do stworzenia systemu alarmowego w domu, jest urządzenie sterujące. Manipulatory, piloty czy też karty zbliżeniowe służą do zarządzania systemem alarmowym, uzbrajania i rozbrajania alarmu oraz zmieniania ustawień. Najczęściej urządzenie sterujące zlokalizowane jest przy drzwiach wejściowych.

Jaki monitoring domu wybrać?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie systemy alarmowe do domu będą najlepszym wyborem, musimy na wstępie określić swoje oczekiwania względem alarmu. Chodzi o to, co i jak chcemy zabezpieczyć. Jeżeli przykładowo chcemy tylko w sposób podstawowy zabezpieczyć dom przed wtargnięciem niepowołanych osób, wystarczający może być najprostszy system alarmowy z 2 czujkami, umieszczonymi w miejscach, którymi potencjalny złodziej mógłby dostać się do domu. Ciężko jest określić jaki monitoring domu wybrać najlepiej, ponieważ każdy dom czy mieszkanie ma inne rozmieszczenie, inną budowę. Jeżeli zależy nam na bardziej rozbudowanej ochronie, mamy do wyboru wiele różnych czujników umożliwiających między innymi kontrolę dostępu kontrolę dostępu, monitoring, ochronę przed zalaniem, dymem itp. Kompletując system alarmowy do domu, warto dowiedzieć się jak montować system alarmowy, a następnie skompletować odpowiednie akcesoria do alarmów, które pozwolą nam samodzielnie stworzyć skuteczny system alarmowy.

Udostępnij tę treść