Kategorie
Menu

Kategorie

Nowoczesny układ rozdzielczy – aparatura modułowa

Opublikowany : 2020-11-04 07:45:27
Kategorie : Porady

Nowoczesny układ rozdzielczy – aparatura modułowa

Obecność aparatury rozdzielczej w instalacjach elektrycznych jest dzisiaj normą. Pełni ona 2 główne zadania. Pierwsze z nich to gwarancja ciągłości dostawy energii do wszystkich odbiorników, a druga to zapobieganie wypadkom związanym z pożarem czy wybuchem instalacji. Z czego się składa i jak aparatura modułowa, pełniąca zwykle funkcję aparatury rozdzielczej? Poniżej dostarczamy wyjaśnienia tej kwestii oraz omawiamy najważniejsze elementy układu rozdzielczego.

Wyłączniki modułowe – charakterystyka

Podstawę instalacji modułowej stanowią wyłączniki modułowe nadprądowe. Jeśli chodzi o tego rodzaju wyłączniki modułowe charakterystyka ich działania jest prosta. Mają one wyłączyć prąd w sytuacji zagrożenia zwarciem czy przeciążeniem. W zależności od potrzeb instalacji montowane są różne wyłączniki nadprądowe. Oznaczenia najpopularniejszych urządzeń to:

- B,
- C,
- D.

Wyłączniki nadprądowe z oznaczeniem B działają w najniższym zakresie prądów znamionowych od 0,5 do 63,5 A, natomiast wyzwalacze termobimetalowe działają, gdy prąd znamionowy przekroczy swoją wartość 1,13 do 1,45 razy. Podobne wartości są odpowiednie dla pozostałych dwóch typów wyłączników. Na czym zatem polegają różnice? Chodzi  o granicę reakcji wyzwalaczy elektromagnetycznych. W przypadku urządzeń typu B jest to 3-5 krotność, typu C 5– 10 krotność, a typu D 10-20 krotność prądu znamionowego.

Inne ważne elementy układów rozdzielczych

Układy rozdzielcze to nie tylko wyłączniki modułowe. Charakterystyka układu odnosi się również do innych urządzeń, takich jak przede wszystkim:

 

 

Styczniki modułowe to urządzenia, które pełnią funkcje wyłączników nadprądowych. Mowa o modelach, które posiadają wbudowane przekaźniki, które w sposób szeregowy są włączone w obwód cewki stycznika.

Wyłączniki różnicowoprądowe to urządzenia, które pełnią funkcje ochronne-uzupełniające. Najczęściej montuje się je pomiędzy instalacją zasilającą a odbiornikami. To właśnie tego rodzaju wyłączniki odpowiadają za wyłączenie czynnych elementów elektryki, gdy dotknie ich zwierzę lub człowiek.

Aparaty modułowe, wszelkie wyłączniki, przełączniki i inne urządzenia będące częścią układu rozdzielczego pozornie wydają się bardzo skomplikowane w obsłudze. W rzeczywistości są one niemal bezobsługowe.

Na co dzień użytkownik nie jest zmuszony doglądania działania systemu. Wystarczy wykonywać regularne przeglądy, aby móc się czuć w pełni bezpiecznie. Między innymi dlatego nowoczesne aparaty modułowe w zasadzie zdominowały układy rozdzielcze.

 

Udostępnij tę treść