Kategorie
Menu

Kategorie

Oświetlenie awaryjne – wszystko, co należy o nim wiedzieć

Opublikowany : 2020-01-13 14:54:39
Kategorie : Aktualności

Oświetlenie awaryjne – wszystko, co należy o nim wiedzieć

W niemal każdym budynku użyteczności publicznej niezbędna jest instalacja oświetlenia awaryjnego. Wymagają tego przepisy prawne, jak również zdrowy rozsądek. W poniższym artykule pragniemy przybliżyć  temat oświetlenia tego rodzaju, określanego również jako przeciwpożarowe. Czym ono jest, jak działa i jakie ma zadania?

Oświetlenie zapasowe i ewakuacyjne

Zasadniczy podział oświetlenia awaryjnego dotyczy funkcji jaką pełni instalacja. Oświetlenie zapasowe zastępuje oświetlenie podstawowe, gdy to ostatnie ulegnie awarii lub zostanie odcięte od zasilania. Rozwiązanie tego typu stosuje się w budynkach, w których niezbędna jest ciągłość oświetlenia, a kontynuowanie prac jest konieczne nawet mimo awarii. Najlepszym przykładem jest szpital, w którym nagła utrata oświetlenia doprowadziłaby do wielu tragedii. Dlatego niezbędne jest tam oświetlenie awaryjne obu rodzajów.

Oświetlenie ewakuacyjne pełni inne funkcje. W przeciwieństwie do oświetlenia zapasowego nie umożliwia ono dalszego normalnego funkcjonowania w budynku. Oświetlenie to ma za zadanie zapewnić proste, szybkie, a tym samym również spokojne opuszczenie budynku w przypadku awarii zasilania lub pożaru.

Jak działa oświetlenie ewakuacyjne?

Istotą oświetlenia ewakuacyjnego jest jego działanie wtedy, gdy oświetlenie podstawowe nie funkcjonuje prawidłowo. Dlatego też musi ono posiadać niezależne zasilanie, które zadziała, gdy zasilanie główne zostanie uszkodzone, czy to przez awarię elektryczną czy też przez pożar. Lampy, moduły i piktogramy, czyli główne elementy instalacji oświetlenia przeciwpożarowego, posiadają zatem własne akumulatory zasilające. Czas ich działania jest uzależniony od jakości danego urządzenia. Przeważnie wynosi od 1 do 3 godzin. Dawniejoświetlenie awaryjne zapewniały zwyczajne świetlówki. Dzisiaj natomiast, standardem jest stosowanie opraw led, które działają efektywniej i wydajniej. Moc opraw led jest uzależniona od typu pomieszczenia, w którym montowana jest instalacja ewakuacyjna. W zasadzie zawsze mieści się ona w zakresie od 1 Lx do 15 Lx.

lampa awaryjna Intelight SAWA 4x18

Gdzie należy instalować oświetlenie awaryjne?

Oświetlenie zapasowe jest niezbędne w nielicznych budynkach o specyficznym zastosowaniu. Jak wspomniano, instaluje się je m.in. w szpitalach czy też w innych budynkach, w których konieczna jest ciągłość oświetlenia. Zastosowanie oświetlenia ewakuacyjnego jest o wiele szersze. Okazuje się ono niezbędne w niemal wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Przepisy nakazują montaż instalacji oświetlenia ewakuacyjnego wszędzie tam, gdzie znajdują się większe skupiska ludzi. Dotyczy to między innymi budynków mieszkalnych, centrów handlowych, sal kinowych i wielu innych budynków i pomieszczeń.

Udostępnij tę treść